Üye Ol

Çocuğunuz Okula Gitmek İstemediğinde Ne Yapmalısınız? 3 Uzman İpucu

Okul

Çocuğunuz okula gitmeye direniyor mu? İşte çocukların okuldan kaçınmasının nedenleri ve nasıl müdahale edileceği. Ayrıca, okuldan kaçınmanın ne zaman okul kaygısı gibi daha ciddi bir şeyin işareti olabileceğini öğreneceksiniz.

Çocuğunuzun ara sıra okula gitmek istememesi beklenen bir durumdur. (Hepimiz bir “tatil günü” istemenin nasıl bir his olduğunu biliriz.) Ancak, çocuğunuz düzenli olarak “okula gitmek istemediğini” ifade ediyorsa, hatta okula gitme ihtimaline karşı sinir krizleri geçiriyorsa, muhtemelen “Endişelenmeli miyim? Çocuğum neden okulu sevmiyor? Ve okula huzurlu bir şekilde gitmesini nasıl sağlayabilirim?” gibi sorularla karşı karşıya kalacaksınız.

Bu makale, çocuk ruh sağlığı uzmanlarından oluşan ekibimizin görüşlerine dayanarak, çocuğunuz okula gitmek istemediğinde ne yapmanız gerektiği konusunda yol göstermeyi amaçlamaktadır.

Bu makalede, neler öğreneceksiniz:

-Okul reddi nedir?

-Okul reddinin yaygın nedenleri.

-Okuldan kaçınmaya müdahale etmek için 3 adım.

-Okul kaygısı için ipuçları.

Okul reddi nedir?

Bazen okuldan kaçınma olarak da adlandırılan okul reddi, bir çocuk okula gitmeyi protesto ettiğinde ve okula gitmekten veya okulda kalmaktan kaçınmaya çalıştığında ortaya çıkar. Okul reddi “kötü bir gün “den farklıdır, çünkü tipik olarak uzun bir süre devam eder ve/veya oldukça sıkıntılı/yıkıcıdır.

Okul reddi şöyle görünebilir:

-Öfke nöbetleri, ağlama veya bağırma gibi büyük duygu ifadeleri.

-Hastalık veya yaralanma numarası yapmak, ki bu genellikle evde kalırlarsa düzelir.

-Sana yapışıyor ya da gitmemek için yalvarıyor.

-“Hazırlanma” rutinine direnmek.

-Sizden saklanmak ya da kendilerini odalarına kapatmak.

-Okul gününün tamamına veya bir kısmına devam edemeyecek kadar sıkıntılı olmak.

-Düzenli olarak            tuvalete vb. yerlere gitmek için sınıftan ayrılmak.

-Okula gitme konusunda sıkıntı, endişe veya korkularını ve gitmeme isteğini ifade eder.

Çocuğunuzun okulla ilgili davranışları, çocuğunuzun öğrenme becerisini veya ailenizin işlevselliğini olumsuz yönde etkiliyorsa, ek yardım alma zamanı gelmiş demektir. Bu, işe geç kalmanıza neden olmak, kardeşlerin okula bakış açısını tedirgin etmek veya olumsuz etkilemek, ekstra stres eklemek, siz ve eşiniz arasında çatışmalara yol açmak ve daha fazlası gibi görünebilir.

Aileniz bu zorluklardan herhangi birini yaşıyorsa, yalnız olmadığınızı ve sizin için desteğin var olduğunu bilin! Bir ruh sağlığı uzmanı, çocuğunuzun davranışını okulla ilgili olarak değerlendirebilir, buna neyin neden olabileceği hakkında fikir verebilir ve uygun olduğu takdirde tedavi önerebilir.

Okul reddine ne sebep olur?

Ne yazık ki, çocuğunuzun neden okula gitmek istemediğine dair evrensel olarak doğru bir cevap yoktur. Bununla birlikte, çocukların okuldan kaçınmasının birkaç yaygın nedeni vardır:

–           Diğer öğrencilerle veya bir öğretmenle sorun: Çocuğunuz bir akranı veya eğitmenle bir çatışma yaşıyorsa veya iletişim kurmakta zorluk çekiyorsa, okula gitmekten kaçınabilir.

–           Bir konu veya değerlendirme ile ilgili sorun: Bazı çocuklar bir ders (tarih gibi) veya konu (hitabet gibi) ile ilgili zorlandıklarında veya kötü bir test sonucu veya değerlendirmeden endişe duyduklarında okuldan kaçabilirler.

–           Anksiyete veya Depresyon: Çocuğunuz anksiyete veya depresyon yaşıyorsa, bu durum okula gitme isteğini etkileyebilir. Bazen küçük çocuklarda anksiyete, mide ağrıları ve sancılar olarak ortaya çıkar.

–           Zorbalık: Zorbalığa maruz kalan çocuklar okula gitme konusunda da isteksiz olabilirler.

–           Duyusal zorluklar: Bazı çocuklar yüksek sesler, parlak ışıklar, canlı renkler ve genel aktivite ile okulu duyuları için bunaltıcı bulabilir.

–           Öğrenme güçlükleri: DEHB, disleksi veya diğer öğrenme güçlükleriyle yaşayan çocuklar okulu özellikle zorlayıcı bulabilir ve okuldan kaçmaya çalışabilirler.

–           İlgi görme arzusu: Evde olmak muhtemelen sevdiklerinizle daha kaliteli zaman geçirmek anlamına gelir. Bazı çocuklar biraz daha fazla ilgi ve şefkat için evde kalmaya çalışabilir.

–           Okuldan daha eğlenceli, heyecan verici veya ödüllendirici bir şey yapma arzusu: Pek çok çocuk video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, arkadaşları ve kardeşleriyle takılmayı, anne ve babasıyla vakit geçirmeyi sınıfta olmaya tercih eder. Bazen okuldan kaçınma, eğlenmek istemek kadar basittir.

Bu listenin sadece bir başlangıç noktası olduğunu unutmayın; çocuğunuzun okuldan kaçmasının başka nedenleri de olabilir.

Endişeleniyorsanız, bir çocuk ruh sağlığı uzmanıyla yapılacak değerlendirme daha fazla netlik sağlayabilir. İleriye dönük bir yol belirlemenize yardımcı olmak için anksiyete, depresyon veya öğrenme güçlüğü gibi zihinsel sağlık sorunlarının belirtilerini arayacaklardır.

Okuldan kaçınmaya nasıl yanıt verilir?

İşte okuldan kaçınmaya nasıl yanıt verileceğine dair üç uzman ipucu.

Adım 1: Çocuğunuzun Neden Okula Gitmek İstemediğini Anlamaya Çalışın

Çoğu ebeveynlik zorluğunda olduğu gibi, çocuğunuza empatiyle yaklaşmak ve onun bakış açısını anlamaya çalışmak yardımcı olur.

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, okula gitme konusundaki isteksizliğini sözlü olarak ifade edebilir. Diğer durumlarda ise dedektifçilik oynamanız gerekebilir. Çocuğunuz sakin olduğunda, aşağıdaki gibi sorular sormayı deneyebilirsiniz:

-Okul gününün en iyi kısmı nedir?

-Okulunuzun bir yönünü değiştirebilecek olsaydınız, bu ne olurdu?

-Okuldaki arkadaşların nasıl?

-Okul hakkında endişelendiğinizde vücudunuz nasıl hissediyor? Hangi duyguları yaşıyorsunuz?

Taşınma, yakın zamanda yaşanan bir kayıp, ebeveyn ayrılığı veya diğer büyük değişiklikler gibi okula yaklaşımlarını etkileyebilecek evdeki değişiklikleri düşünün.

Söylediklerini ciddiye alın ve anlamak için elinizden geleni yapın.

Adım 2: Çocuğunuzun okulu ile işbirliği yapın.

Çoğu durumda, çocuğunuzun okulu ve öğretmen(ler)i, hem çocuğunuzun neden okula gitmek istemediğini anlamak hem de okula gitmesi konusunda onu desteklemek için değerli bir kaynak olabilir.

Nedenleri belirlemeye çalışırken, öğretmenlerle ve okul yöneticileriyle konuşmak faydalı olabilir. Belirli zorlukları fark etmiş olabilirler, zorbalığın farkında olabilirler veya hatta doğrudan çocuğunuzdan duymuş olabilirler. Endişeli davranışlar, sık karın ağrıları, çok sayıda hemşire ziyareti vb. fark edip etmediklerini sormak isteyebilirsiniz. Bazı okullar çocuğunuzu sınıfta gözlemlemenize bile izin verir.

Çocuğunuzun okuldan kaçmasının nedenlerini öğrendikten sonra, bunu okulla da paylaşmanız yararlı olacaktır. Genellikle, zorbalığı izlemeye yardımcı olabilir, öğrenme güçlükleri için kaynaklar sağlayabilir ve ailenizi daha fazla desteğe bağlayabilirler.

Adım 3: Çocuğunuzla birlikte problem çözün.

Çocuğunuza, onunla birlikte problem çözerek onu desteklediğinizi göstermeniz önemlidir. Sadece birlikte çözeceğinizi bilmelerini sağlamak bile büyük bir fark yaratabilir.

Okuldan kaçınmayı ele alma planınız, çocuğunuzun neden okula gitmek istemediğine bağlı olacaktır. Örneğin, evde çok eğleniyorlarsa, okul saatlerinde ekran süresini sınırlamayı deneyebilirsiniz. Öte yandan, okuldan kaçınma ile sonuçlanan kaygı yaşayan çocuklar terapi ve egzersizlerden faydalanabilir.

Bu sorunların üstesinden birlikte gelmek ve çocuğunuzu okula daha sakin bir şekilde dönmesi için güçlendirmek, güven kazanmasına ve dayanıklılık geliştirmesine yardımcı olabilir.

Planınızı uygularken, onlara karşı stresli, üzgün veya sinirli olmadan, anlayışınızı ifade etmek ve cesaretlendirici olmak için elinizden geleni yapın.

Okul kaygısı ile başa çıkmak için ipuçları

Çocuğunuzun okul kaygısı yaşadığını düşünüyorsanız, bir değerlendirme için bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşmanız önemlidir. Bilişsel-davranışçı terapi gibi tedaviler genellikle çocukluk kaygısı için çok faydalıdır. Bir ruh sağlığı uzmanı, belirli beceri ve uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Bu arada, işte size yardımcı olabilecek iki şey:

-Yeni deneyimler yaşayan ve endişe verici duyguları yönetmeyi öğrenen karakterlerle ilgili hikayeleri birlikte okuyun.

-Derin nefes alma ve aşamalı kas gevşetme pratiği yapın. Bunlar çocukların beyinlerini ve bedenlerini rahatlatmalarına yardımcı olabilir.

 

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Size nasıl yardımcı olabilirim?