Üye Ol

Çocuğunuz Uyumadığında. Çocukluk Çağı Uykusuzluğu İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Uyanmama sorunu

Çocuğunuz Uyumadığında. Çocukluk Çağı Uykusuzluğu İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Uyku, yaşınız ne olursa olsun zihinsel ve fiziksel sağlık için gerçekten önemlidir. Peki çocuğunuz uyumadığında ne olur? İşte bugün bunun hakkında konuşacağız.

Çocukluk çağı uykusuzluğunun ne olduğunu, neden ortaya çıkabileceğini, çocuğunuzun ruh sağlığı için ne anlama geldiğini ve çocuğunuzun daha kolay uyumasına nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin!

Çocukluk çağı uykusuzluğuna ilişkin araştırma destekli hızlı bir ön bilgi ile başlayalım:

Çocukluk çağı uykusuzluğu nedir?

Çocukluk çağı uykusuzluğu gerçek bir şeydir! Uykusuzluk deyince aklımıza genellikle yetişkinler gelse de, gerçek şu ki çocuklarda uyku sorunları nadir değildir. (Sık sık endişeli ebeveynlerden çocuklarının uyku ve yatma zamanı ile ilgili sorunları hakkında sorular alıyoruz).

Çocukluk çağı uykusuzluğu genel olarak yatağa gitmekte zorlanma, uykuya dalmakta zorlanma ve/veya uyku sorunu olarak anlaşılabilir. Ayrıca yatağa gitmeyi reddetme, yatma zamanına direnme veya yatma zamanı öfke nöbetleri, “ışıklar söndükten” sonra sık sık hikaye veya içecek talepleri, uyumak için bir bakıcının yardımına veya ilgisine ihtiyaç duyma, çok fazla uyanma veya sadece yeterince kaliteli uyku alamama gibi görünebilir.

Uyku güçlükleri sadece uyku güçlükleri olabilir. Ancak hem tıbbi hem de psikiyatrik başka rahatsızlıkların da belirtisi olabilirler. Uyku semptomları depresyon, anksiyete bozuklukları ve TSSB’ye işaret edebilir ve ayrıca DEHB ve diğer bozukluklarla da ilişkilidir. Bu nedenle uyku zorluklarına ve çocukluk çağı uykusuzluğuna dikkat etmek ve gerektiğinde ek destek almak önemlidir. Ne zaman endişelenmemiz gerektiği hakkında daha sonra konuşacağız.

Uyku terörü konusunda endişeli misiniz? Yalnız değilsiniz! İyi haber şu ki, uyku terörü endişe verici ve rahatsız edici olsa da, ruh sağlığı bozukluklarıyla ilişkili değildir.

Çocukluk çağı uykusuzluğu bebeklikten ergenliğe kadar herhangi bir zamanda başlayabilir. Bazı durumlarda, çocukluk uykusuzluğu yetişkin uykusuzluğuna dönüşebilir.

Peki, yeterince uyumak neden önemlidir?

Çocukluk çağı uykusuzluğu bir çocuğun ruh sağlığı ve fiziksel sağlığı için ne anlama gelir?

Uyku, yaşınız ne olursa olsun genel sağlığınız için kritik öneme sahiptir! Bir çalışmada, uyku bozukluklarının çocuğun fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimini engelleyebileceği belirtilmiştir.

CDC, ABD’deki her 3 yetişkinden 1’inin yeterince uyumadığını ve önerilen yedi saatlik hedefe sürekli olarak ulaşamamanın sadece huysuz hissetmekten ve en iyi şekilde çalışamamaktan daha fazlasına neden olabileceğini bildiriyor; aslında sizi obezite, koroner kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere ciddi tıbbi durumlara karşı artan bir risk altına sokabilir.

Daha da spesifik olalım: yetersiz uyku kalitesi veya miktarı ile ölçülebilir zorluklara neden olabilir:

–           Dikkat, uyanıklık ve tepki süresi, sadece çocuğunuzun konsantre olma yeteneğini değil, aynı zamanda çalışmalarının doğruluğunu ve verimliliğini de olumsuz yönde etkileyebilir.

–           Yürütme işlevi. Bu da zaman yönetimi, karar verme, organizasyon, yargılama ve dürtü kontrolünün azalması anlamına gelir (bunlardan sadece birkaçı!)

–           Bellek, özellikle sözel çalışma belleği.

–           Daha düşük test puanları ve notları, öğretmene karşı duyarlılık ve motivasyon gibi görünebilen akademik performans.

–           Duygusal düzenleme. Yeterince uyumayan çocuklar hem olumsuz hem de olumlu duyguları düzenlemekte zorlanırlar ve ayrıca huysuzluk, sinirlilik, depresyon, anksiyete ve öfkeye daha meyilli olabilirler.

–           Hiperaktivite gibi davranışların yanı sıra risk alma davranışları için artan bir iştah ve daha meydan okuyan veya saldırgan davranışlar.

Bu zorluklar iyi belgelenmiştir. Ulusal Sağlık Enstitüleri ayrıca yetersiz uykunun tepki sürelerinde yavaşlama, sinirlilik, anksiyete ve yüksek tansiyon riskini de artırabileceğini söylüyor.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için sağlam bir gece uykusu şarttır. Mesele sadece yeterince uyumak değil, aynı zamanda hem çocuklar hem de yetişkinler için tutarlı uyku rutinlerini sürdürmektir.

Ayrıca, bir çocuğun uyku ile mücadelesi genellikle tüm aileyi büyük ve küçük şekillerde etkiler.

Daha sonra, çocukluk uykusuzluğunun birkaç tetikleyicisini ele alacağız ve ardından çocuğunuzun daha iyi uyumasına nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunacağız.

Çocukluk çağı uykusuzluğuna ne sebep olur?

Çocukluk çağı uykusuzluğu için pek çok potansiyel tetikleyici vardır. Bazı yaygın etkenler şunlardır:

-Bir çocuk kendi odasına tek başına gitmesi gerektiğini bildiğinde ortaya çıkan ayrılık   kaygısı.

-Rutin eksikliği            veya yatma zamanına ani geçiş – özellikle eğlenceli bir şeyden.

-Büyük            kardeş(ler)in ayakta kalması ve küçük çocuğun katılmak istediği bir şeyi yapması.

-Kabuslardan kaçınma.

-Zaten uyuyamayacak kadar yorgunum.

-Yatmadan önce televizyon veya diğer ekran süreleri.

-Dürtü kontrolü veya sakinleşme ile mücadele.

Çocuğunuzun uyku sorunları yaşamasının fiziksel nedenleri de olabilir, örneğin

-DEHB’yi tedavi edenler gibi ilaçlar.

-Uyarıcı içeren yiyecek veya içecekler. Çok sayıda sinsi uyarıcı kaynağı vardır. Gazlı içecekler, çikolata ve hatta bazı tahıllar kafein içerebilir.

-Astım, alerji veya egzama gibi tıbbi durumlar – büyüme sancılarından bahsetmiyorum bile!

-Çocuk obezitesi.

Çocukların ruh sağlığı üzerinde bu kadar etkili olduğu için COVID-19 salgınının bir faktör olabileceğini unutmayın.

Bir çocuk ne kadar uyumalıdır?

Çocuğunuzun yeterince kaliteli uyku alması önemlidir. Uyku ile ilgili zorluklar çocuğun fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimini etkileyebilir. Çocuğunuz için doğru miktar biraz farklılık gösterse de, uyku saatleri için genel öneriler aşağıda verilmiştir:

-4 ila 12 aylık bebekler –           12 ila 16 saat (şekerlemeler dahil)

-1 ila 2 yaş arası küçük çocuklar – 11 ila 14 saat (şekerlemeler dahil)

-3 ila 5 yaşındaki çocuklar –     10 ila 13 saat (şekerlemeler dahil)

-6 ila 12 yaş arası çocuklar –    9 ila 12 saat

-13 ila 18 yaş arası gençler –     8 ila 10 saat

Çocuğunuzun uyumasına yardımcı olacak 5 uzman tavsiyesi

Çocuğunuzun daha iyi uyumasına yardımcı olacak en önemli şey iyi bir uyku hijyenidir – yatma zamanını günün iyi bir parçası haline getiren yatma zamanı ritüelleri. Bu yatma vakti ritüelleri veya yatma vakti rutinleri çocuğunuzun rahatlamasına, yatma vakti ile ilgili olumlu çağrışımlar yaratmasına ve artık dinlenme vaktinin geldiğini anlamasına yardımcı olur.

Araştırmalar, özellikle küçük çocuklar arasında uyku güçlüğünün genellikle davranışlardan kaynaklandığını göstermektedir. İşte bu yüzden yatma zamanı rutini çok faydalıdır.

İşte bir çocuğun yatma zamanı rutinini oluşturmak ve çocukluk uykusuzluğuyla başa çıkmak için 5 ipucu:

  1. Hafta sonları da dahil olmak üzere yatma saatinin her gece aynı saatte olduğundan emin olun.
  2. Bol miktarda geçiş süresi sağlayın ve çocuğunuzun yatma zamanının geldiğini başlamadan çok önce bilmesini sağlayın.
  3. Tutarlı bir rutin uygulayın, örneğin diş fırçalama, kitap okuma ve ardından ışıkları söndürme.
  4. Daha büyük çocukların daha geç saatlere kadar kalmasına izin veriliyorsa, eğlenceli etkinlikleri herkesin katılabileceği ertesi güne saklayın, böylece çocuğunuzun kaçırma korkusunu azaltın.
  5. Çocuğunuz ve aileniz için iyi bir uyku hijyeni oluşturmaya çalışırken, sağlıklı uyku alışkanlıkları oluşturmanın haftalar alabileceğini unutmayın. İlk başta öfke nöbetleri veya direnç devam etse de, stresi artırabileceği ve çocuğunuzu daha da uyanık tutabileceği için çatışmadan kaçınmaya çalışın.

Önemli olan, bu yatma zamanı rutinini öngörülebilir ve tutarlı hale getirmektir.

Yatma vaktini geciktirdiği için çocuğunuza ilgi göstermekten kaçının ve tutarlı olmak için elinizden geleni yapın. Bu, engellemek için çok çalıştığınız davranışların pekiştirilmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Küçük çocuğunuzun yatma zamanı hijyenini daha iyi uygulamaya başladığında protestolarını muhtemelen geçici olarak artıracağını unutmayın. (Uzmanlar buna “yok oluş sonrası patlama” diyor!)

Yatma zamanına karşı çok fazla dirençle karşılaşıyorsanız, çocuğunuzun “ağlamasına” izin verebilirsiniz – bu işe yarar – ancak bu sizin için çok zor olabilir. Bu durumda, yatma vaktinde ne kadar hazır bulunduğunuzu kademeli olarak azaltın. Bu, küçük çocuğunuzu uykulu olduğunda uyutmak ve onu kontrol etmek için giderek daha uzun süre beklemek anlamına gelir. Onları kontrol etmek için çok fazla zaman harcamayın (uzmanlar bir ila iki dakika önermektedir) ve bunu gerçekten basit tutun – bir kucaklama seansı yerine sevgi dolu bir okşama.

Çocuğunuz gecenin bir yarısı uyanıyorsa, ebeveyn olarak vereceğiniz tepki konusunda bilinçli olmanız faydalı olacaktır. Yatak değiştirmek de dahil olmak üzere, uyanmaya tepki olarak “aşırı ebeveyn ilgisi” sorunu sürekli hale getirebilir.

Biraz daha fazla destek isterseniz, Yıldız Çocuk Enstitüsü’nün size yardım eli uzatmak için burada olduğunu bilin.

Çocukluk Çağı Uykusuzluğu Hakkında Ne Zaman Endişelenmeli?

Bazen, tutarlı bir yatma zamanı rutini ve iyi bir uyku hijyeni olmasına rağmen, çocuklukta uykusuzluk devam edebilir. Bu durum, çocuk ve aile için gelişim ve refahın birçok yönünü etkileyebilecek uyku yoksunluğuna neden olabilir. (Çocuğunuz her seferinde arabada uyuyakalıyorsa, uykusuzdur!)

Çocuğunuzun sürekli olarak yorgun uyandığını ve/veya yatma zamanı rutinlerinin yardımcı olmadığını fark ediyorsanız, bu altta yatan bir ruh sağlığı sorunuyla mücadele ettiğinin işareti olabilir.

Neyse ki erken teşhis ve doğru destekle çocuğunuz, aileniz için uygun olan bir yatma zamanı rutinine uymayı öğrenebilir.

 

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Size nasıl yardımcı olabilirim?