Üye Ol

Kucaklaşmak Çocuklar ve Ebeveynler İçin Neden Önemlidir?

kucaklaşmak

Kucaklaşmak Çocuklar ve Ebeveynler İçin Neden Önemlidir?

Uzun bir günün sonunda kocaman bir kucaklaşma gibisi yoktur. Ancak sarılmak ruh sağlığımız için de gerçekten önemlidir.

Bu blogda, sarılmanın çocuklar – ve ebeveynler – için neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi paylaşacağız!

Gerçek şu ki, insanların dokunmaya biyolojik bir ihtiyacı vardır. Ancak tatillerde, ne zaman ve nasıl sarılınacağı sorusu yaygındır. Sarılmanın ailenizin sağlığını nasıl desteklediğinin arkasındaki bilimi paylaşmanın yanı sıra, rıza için önemli hatırlatmaları ve çocuğunuz büyükanneye sarılmak istemediğinde ne yapmanız gerektiğini de paylaşacağız.

Sarılmak ve sevgi dolu dokunuşlar sağlığımızı nasıl destekler?

Sarılmalar da dahil olmak üzere sevgi dolu dokunuşlar ruh sağlığımızı destekler çünkü başkalarıyla fiziksel olarak iletişim kurmamızı sağlar ve sosyal bağlantılarımızı ve ilişkilerimizi güçlendirir. Sosyal izolasyon, yalnızlık ve fiziksel temas eksikliğinin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı olumsuz etkileyebileceğine dair kanıtlar da vardır.

Araştırmalar, sevgi dolu dokunuşun kalp atış hızımızı düşürmeye, beyindeki dinamik bağlantıları geliştirmeye ve olumlu duyguları destekleyen hormon ve nörotransmitterlerin salgılanmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Oksitosin, emzirme, orgazm ve sarılma sırasında salgılanan önemli bir nörokimyasaldır. Stresi ve kaygıyı azaltır, kalp atış hızını yavaşlatır ve bağlılık duygularını artırır. Erken çocukluk döneminde anne ve çocuk arasında bağ kurulmasını kolaylaştırır.

Sarılmak gibi nazik dokunuşlar aynı zamanda uykuyu iyileştirir, strese karşı tepkiselliğimizi azaltır, dayanıklılık oluşturur ve bağışıklık tepkilerini artırır. Basit, tatlı bir sarılmanın pek çok olumlu faydası var!

Peki sarılmak bir çocuğun gelişimini nasıl destekler?

Sarılmak çocukların beyin gelişimine, fiziksel büyümesine, duygusal gelişimine ve duygusal düzenlemesine yardımcı olur. Yaşamın ilk anlarından itibaren nazik dokunuşlar ve sarılmalar hem bebek hem de ebeveyn için olumludur.

Beynin mimarisinin inşa edildiği yaşamın o önemli ilk beş yılı boyunca, besleyici dokunuş oksitosin reseptörlerini artırır ve kortizolü (stres hormonu) düşürür.

Bir çocuğa çok fazla sarılabilir misiniz?

Hayır, sarılmak istemedikleri sürece bir çocuğa çok fazla sarılamazsınız.

“Bebeğinizi çok fazla kucağınıza alırsanız onu şımartırsınız” atasözü tek kelimeyle saçmalıktır. Çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda ve ona sarıldığınızda, kendini güvende, sevilmiş ve emniyette hissetmesine yardımcı olursunuz. Çocuğunuzun sıkıntısına sıcak fiziksel şefkat ve sarılmayla karşılık verdiğinizde, büyük duygularla veya zor durumlarla mücadele ederken onu destekleyeceğinizi göstermiş olursunuz. Onlara empati geliştirmeyi öğretiyorsunuz.

Bir çocuğa çok fazla sarılmanın tek yolu, sarılmayı kişisel alanlarına müdahale ya da gelişimlerine veya özerkliklerine müdahale olarak algılamasıdır.

Sarılmak veya kucaklaşmak istemeyen çocukları desteklemek çok önemlidir. Kendi bedenleri hakkındaki isteklerine saygı duymalı ve istemeyen bir çocuğu sarılmaya zorlamamalıyız.

Çocuklar büyüdükçe, sarılmayı küçükken olduğu kadar hoş karşılamayabilirler. Bu, bağımsızlık gelişiminin tipik bir parçasıdır. Ergenlik çağında çocuğu olan herkes, onların toplum içinde sarılmaktan hoşlanmadıklarını bilir!

Rıza sarılmalar için neden bu kadar önemli?

Sarılmalar, sarılan kişiler arasındaki sevgi, güven, emniyet ve empatik bağı yansıttığında olumludur. Sarılmalar yalnızca fiziksel temas her iki kişi tarafından da istendiğinde olumludur.

Bir evdeki – ve bir kucaklaşmadaki – duygusal ton önemlidir.

Bilim, ebeveynlerin sıcaklığının ve şefkatinin çocukları üzerinde daha yüksek öz saygı, gelişmiş akademik performans, iyi ilişkiler ve daha az duygusal ve davranışsal zorluk dahil olmak üzere uzun vadeli olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Soğukluk, esirgeme, eleştiri, yargılama veya cezalandırıcı ebeveynlik deneyimleyen çocukların benlik saygısı daha düşük, saldırganlık ve düşmanlık daha yüksek ve zihinsel sağlık sorunları oranları daha yüksek olma eğilimindedir.

Çocuğunuz sarılmaktan hoşlanmıyorsa ne yapabilirsiniz?

Çocukların sarılmaktan hoşlanmamalarının birkaç farklı nedeni vardır:

-Aşırı duyarlılık

-Fiziksel dokunuşla ilgili olumsuz deneyim.

-Ebeveyn-çocuk ilişkisinde bozulma.

İlk olarak, aşırı duyarlılığa bir göz atalım. Çocuklar dokunmaya karşı farklı fizyolojik tepkilerle doğarlar. Bazıları daha hassas, bazıları ise daha az hassastır.

Gelişimsel bozuklukları veya engelleri olan çocuklar da dahil olmak üzere bazı çocuklar dokunmaya karşı aşırı duyarlıdır. Onlar için dokunma olumsuz bir deneyim olabilir. Dokunma aşırı bir tepkiyi tetikleyebilir ve çocuğu savaş ya da kaç moduna sokabilir. Dokunmaya karşı aşırı hassas olan çocuklar, dokunmayı tehdit edici veya rahatsız edici olarak deneyimlemelerine neden olan fizyolojik ve duygusal tepkilere sahip olabilirler.

Çocuğunuz dokunmaya karşı aşırı duyarlıysa, ebeveynlik çocuğunuza neyin iyi hissettirdiğini öğrenmekle ilgili olacaktır. Çocuğunuzu neyin sakinleştirdiğini ve sevildiğini, kabul edildiğini ve güvende olduğunu hissetmesine neyin yardımcı olduğunu bulmaya çalışın. Bazı çocuklar, ağırlıklı battaniye gibi derin basınçlı dokunuşlarla sakinleşebilir. Çocuğunuz sarılmaktan hoşlanmıyorsa, beşlik çakmak, saçını okşamak veya sırtını sıvazlamak gibi diğer dokunma türlerinden hoşlanıp hoşlanmadığına bakın. Çocuğunuza onu olduğu gibi ne kadar çok sevdiğinizi söylemek de önemlidir.

Geçmişte acı verici tıbbi prosedürler veya çocuk istismarı gibi olumsuz fiziksel deneyimler yaşamış olan çocuklar, dokunmayı korku, tehlike ve acıyla ilişkilendirebilir.

Bazen, bir ebeveynle olan zorlu bir ilişki de dokunmayı daha zor ve daha az olumlu hale getirebilir.

 

 

Ya çocuğunuz büyükanne ve büyükbabasına ya da diğer yakın arkadaşlarına veya ailesine sarılmak istemiyorsa?

Çocuklardan genellikle sevdiklerini kucaklayarak ya da öperek karşılamalarını bekleriz. Sevgi önemli olsa da, çocukların durum ne olursa olsun bedenlerinin kendilerine ait olduğunu bilmelerini sağlamak da bir o kadar önemlidir. Buna beden özerkliği denir ve çocukların öğrenmesi gereken önemli bir derstir.

Bu, çocukların sarılmamayı veya öpmemeyi seçebilecekleri ve insanların kendilerine dokunmasına izin verebilecekleri anlamına gelir.

İşte sevdiklerinizle fiziksel temasta bulunmak için bazı ek ipuçları:

-Etkinlik veya toplantıdan önce çocuğunuzla (ve diğer aile üyeleriyle) konuşun. Bir toplantıdan önce beden sınırları hakkında bir konuşma yapmak, çocuğunuza bedenleri ve onları nasıl kullanacakları konusunda her zaman bir seçeneğe sahip olduklarını öğretmenin harika bir yoludur.

-Çocuğunuza kelimeler veya alternatifler sunun. Küçük çocuğunuzu savunabilir veya okul çağındaki çocuklara sarılma veya öpme isteğine beşlik çakma, el sıkışma veya yumruk tokuşturma teklif ederek karşılık vermeyi öğretebilirsiniz.

“Sarılmaya hayır demeye hakkın var.” ya da “Bu senin bedenin. Büyükannene sarılmak isteyip istemediğine sen karar verirsin. Bunun yerine ona dirsek mi vurmak istersin yoksa beşlik mi çakmak istersin?”

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Size nasıl yardımcı olabilirim?